Електронна розетка-таймер: характеристики та функціональні особливості

Posted by admin 23.07.2021 0 Comment(s)

У концепцію «розумний будинок» входять різні пристрої, що дозволяють підвищити комфортність проживання людини. Одним з таких пристроїв є розетка-таймер (роз'єм з таймером).

Розетка з таймером - дуже корисний і простий у використанні прилад, що служить для автоматизації всієї вашої домашньої техніки. У даній статті ми розповімо, як правильно вибрати і застосувати прилад.

Стоит ли купить таймер-розетку или терморегулятор

Принцип дії та схема


Розетка — таймер представляє собою прилад, який може автоматично вмикати та вимикати через деякі інтервали часу різні електричні апарати або комп'ютерну техніку. Ці прилади створюють більше комфорту і дозволяють заощадити споживану електроенергію.

Зокрема, вони можуть:

  • для створення комфортного середовища в будинку включаючи обігрівачі до приходу господарів;
  • управляти нагрівальними апаратами для обігріву акваріума або гаража;
  • управляти системою водопостачання для поливу саду в дні відсутності господарів на дачі;
  • створити ефект присутності господарів в порожньому будинку для відлякування зловмисників.


У продажу є два типи таких розеток — механічні та електронні.

Принцип дії пристрою з механічним таймером полягає у використанні годинникового механізму, який час від часу замикає силові контакти. Така розетка може мати на добу до 96 програм. Робота електронної розетки - таймера може бути запрограмована на тиждень. При цьому може бути використано 140 програм.

Схема такого приладу включає електронну і силову частину. При надходженні на транзистор керуючого сигналу від електронної частини відбувається спрацьовування реле. Його контакти замикаються або розмикаються, і, відповідно, електроприлад підключається або відключається від мережі 220 В.

Харчування схеми здійснюється за допомогою мостикового випрямляча, що перетворює мережеве напруга в постійне. Крім того, для збереження налаштувань і забезпечення стабільності тимчасового генератора у програвачі акумулятор.

 

Переваги та недоліки

 


 

Електронні розетки-таймери мають такі переваги:

  • на кожен день тижня може бути задана своя програма, що враховує розпорядок дня господаря. У механічної моделі така програма може бути створена тільки на одну добу.
  • програма може створюватися на кілька днів;
  • відсутність механічних деталей і цокання, як в механічному будильнику.


Недоліки розетки-таймера:

  • залежність від внутрішніх акумуляторів. Якщо акумулятор вийде з ладу і йому не знайдеться заміни, то модель електронного типу буде непрацездатною;
  • відсутність в такій моделі інформації про відключення електроенергії, так як таймер працює незалежно від наявності зовнішнього живлення.

 

Як обрати розетку-таймер


 

При виборі підходящої розетки головну роль грає те, для яких цілей вона буде використана. При цьому в першу чергу необхідно оцінити потужність електроприладу, який буде підключатися до такого роз'єму, і в залежності від неї вибирати тип пристрою. Величина потужності або максимального струму підключається електроприладу не повинні бути більше їх допустимих значень, записаних в паспорті на такий роз'єм з таймером.

Важливим питанням є місце, де буде встановлена ​​розетка. Більшість з них мають працювати всередині будинку (ступінь захисту IP20). Деякі ж види, мають захист IP44 і можуть бути встановлені на відкритому повітрі.

Іноді при виборі моделі можуть зіграти роль, здавалося б, другорядні характеристики. Наприклад, такі, як наявність зворотного відліку або генератора випадкових чисел, за допомогою якого імітується «випадкове» включення електричних апаратів або освітлення в заміському будинку або на дачі. Вважається, що такі включення створюють ілюзію перебування в порожньому будинку мешканців. У деяких випадках такі характеристики можуть мати вирішальне значення.

 

Попередня наладка


Налаштування електронних розеток різних видів проводиться приблизно по одному і тому ж алгоритму.

Перед тим як налаштовувати такий пристрій, треба переконатися, що потужність навантаження не буде перевищувати паспортну величину допустимої потужності розетки.

Далі має бути увімкненим в мережу і заряджати вбудований акумулятор не менше 14 годин. Після цього проводиться очищення пам'яті приладу за допомогою кнопкового вимикача «MasterClear». Іноді він позначається як «Reset».